| 产品详情 |
| Edit |   |
| Product Name | uBE2A, 1-152aa, Human, His tag, E Coli |
| Description | MW: 19.4 kDa (172aa), confirmed by MALDI-TOF. Purity >95% by SDS-PAGE. ubiquitin-conjugating enzyme E2 A isoform 1, also known as uBE2A is a member of the E2 ubiquitin-conjugating enzyme family. This enzyme is required for post-replicative DNA damage repair. Multiple alternatively spliced transcript variants have been found for this gene and they encode distinct isoforms. Recombinant human uBE2A, fused to His-tag at N-terminus, was expressed in E Coli and purified by using conventional chromatog |
| Size | 0.1 mg, 0.5 mg |
| Concentration | 0.5 mg/ml (determined by Bradford assay) |
| Applications | SDS-PAGE |
| Other Names | [ubiquitin-conjugating enzyme E2 A isoform 1; HHR6A; RAD6A; uBC2; ubiquitin-conjugating enzyme E2 A isoform 1 BHR6A; hHR6A; HR6A; mHR6A; uBCD6; uBE2A; ubiquitin carrier protein; ubiquitin conjugating enzyme E2 17 kDa; ubiquitin conjugating enzyme E2 21.5 kDa; ubiquitin conjugating enzyme E2 A; ubiquitin protein ligase A.] |
| Gene, Accession, CAS # | uBE2A, Gene ID: 7319, Accession: NP_003327 |
| Catalog # | MBS203431 |
| Price | |
| Order / More Info | uBE2A, 1-152aa, Human, His tag, E Coli from MYBIOSOURCE INC. |
| Product Specific References | Sarcevic B., et al. (2002) EMBO J. 21 (8):2009-18.; Ciechanover A., et al. (1994) FASEB. 8:182-191.; |
| 产品资料 |
|
|