| 产品详情 |
| Edit |   |
| Product Name | PPP1R14A, 1-147aa, Human, His tag, E Coli |
| Description | MW: 18 kDa (167 aa), confirmed by MALDI-TOF. Purity >95% by SDS-PAGE. PPP1R14A (Protein phosphatase 1 regulatory subunit 14A) is a phosphorylation-dependent inhibitory protein for smooth muscle myosin phosphate. Myosin phosphatase can reverse MYL (myosin light chain) phosphorylation to induce a state of relaxation. However, during agonist-induced contraction at constant Ca2+ concurrent inhibition of myosin phosphatase leads to increases in MYL phosphorylation and tension. These calcium-independe |
| Size | 0.1 mg, 0.5 mg |
| Concentration | 1 mg/ml (determined by Bradford assay) |
| Applications | SDS-PAGE |
| Other Names | [Protein phosphatase 1 regulatory (inhibitor) subunit 14A; CPI17; CPI-17; PPP1INL; Protein phosphatase 1; regulatory (inhibitor) subunit 14A; PPP1R14A; Protein phosphatase 1; regulatory (inhibitor) subunit 14A CPI 17; CPI 17 alpha; CPI 17alpha; CPI17; PKC potentiated inhibitory protein of PP1; Protein phosphatase 1 regulatory (inhibitor) subunit 14A; Protein phosphatase 1 regulatory subunit 14A; Regulatory subunit 14A,] |
| Gene, Accession, CAS # | PPP1R14A, Gene ID: 94274, Accession: NP_150281 |
| Catalog # | MBS203162 |
| Price | |
| Order / More Info | PPP1R14A, 1-147aa, Human, His tag, E Coli from MYBIOSOURCE INC. |
| Product Specific References | Hamaguchi., et al. (2000). Biochem. Biophys. Res Commun. 274 (3):825-30.; Eto M., et al. (1997). FEBS Lett. 410 (2-3):356-60.; Lartey I., et al. (2007). Biol Reprod. 76 (6):971-82.; |
| 产品资料 |
|
|