| 产品详情 |
| Edit |   |
| Product Name | Recombinant Human DENN domain-containing protein 1A |
| Description | 1-559aa; Full Length of Isoform 2. MW: 79.35kD. Purity >90% as determined by SDS-PAGE. Guanine nucleotide exchange factor (GEF) regulating clathrin-mediated endocytosis through RAB35 activation. Promotes the exchange of GDP to GTP, converting inactive GDP-bound RAB35 into its active GTP-bound form. Regulates clathrin-mediated endocytosis of synaptic vesicles. |
| Size | 0.05 mg (E-Coli), 0.2 mg (E-Coli), 0.5 mg (E-Coli), 1 mg (E-Coli) |
| Concentration | n/a |
| Applications | n/a |
| Other Names | [Connecdenn 1; Connecdenn; Protein FAM31A] |
| Gene, Accession, CAS # | DENND1A, Gene ID: 57706, Accession: NP_065997.1 |
| Catalog # | MBS1313814 |
| Price | |
| Order / More Info | Recombinant Human DENN domain-containing protein 1A from MYBIOSOURCE INC. |
| Product Specific References | Complete sequencing and characterization of 21,243 full-length human cDNAs.Ota T., Suzuki Y., Nishikawa T., Otsuki T., Sugiyama T., Irie R., Wakamatsu A., Hayashi K., Sato H., Nagai K., Kimura K., Makita H., Sekine M., Obayashi M., Nishi T., Shibahara T., Tanaka T., Ishii S., Yamamoto J., Saito K., Kawai Y., Isono Y., Nakamura Y., Nagahari K., Murakami K., Yasuda T., Iwayanagi T., Wagatsuma M., Shiratori A., Sudo H., Hosoiri T., Kaku Y., Kodaira H., Kondo H., Sugawara M., Takahashi M., Kanda K., |
| 产品资料 |
|
|