| 产品详情 |
| Edit |   |
| Product Name | SH2D1A, 1-128aa, Human, His tag, E Coli |
| Description | MW: 16.3 kDa (148aa), confirmed by MALDI-TOF. Purity >95% by SDS-PAGE. SH2D1A is an inhibitor of the signaling lymphocyte activation molecule (SLAM) self-association. This protein is expressed at a high level in thymus and lung, with a lower level of expression in spleen and liver. Defects in SH2D1A are a cause of X-linked lymphoproliferative disease (XLPD) also known as Duncan disease. XLPD is characterized by a rare congenital immunodeficiency following Epstein-Barr virus (EBV) infection. Reco |
| Size | 0.1 mg, 0.5 mg |
| Concentration | 1mg/ml (determined by Bradford assay) |
| Applications | SDS-PAGE |
| Other Names | [SH2 domain-containing protein 1A; DSHP; EBVS; IMD5; LYP; MTCP1; SAP; XLP; XLPD] |
| Gene, Accession, CAS # | SH2D1A, Gene ID: 4068, Accession: NP_002342 |
| Catalog # | MBS203869 |
| Price | |
| Order / More Info | SH2D1A, 1-128aa, Human, His tag, E Coli from MYBIOSOURCE INC. |
| Product Specific References | Schwartzberg PL., et al. (2010) Immunity. 32 (2):253-65.; Lenardo MJ., et al (2009) J Clin Invest. 119 (10):2976-89; |
| 产品资料 |
|
|