| 产品详情 |
| Edit |   |
| Product Name | PHF5A, 1-110aa, Human, His tag, E Coli |
| Description | MW: 14.8kDa (133aa), confirmed by MALDI-TOF. Purity >85% by SDS-PAGE. PHF5A is a subunit of the splicing factor 3b protein complex. Splicing factor 3b, together with splicing factor 3a and a 12S RNA unit, forms the u2 small nuclear ribonucleoproteins complex (u2 snRNP). The splicing factor 3b/3a complex binds pre-mRNA upstream of the intron's branch site in a sequence-independent manner and may anchor the u2 snRNP to the pre-mRNA. PHF5A contains a PHD-finger-like domain that is flanked by highly |
| Size | 0.02 mg, 0.1 mg |
| Concentration | 0.25 mg/ml (determined by Bradford assay) |
| Applications | SDS-PAGE |
| Other Names | [PHD finger-like domain-containing protein 5A; PHD finger protein 5A; bK223H9.2; INI; Rds3; SAP14b; SF3b14b] |
| Gene, Accession, CAS # | PHF5A, Gene ID: 84844, Accession: NP_116147 |
| Catalog # | MBS204896 |
| Price | |
| Order / More Info | PHF5A, 1-110aa, Human, His tag, E Coli from MYBIOSOURCE INC. |
| Product Specific References | Wagner SA, et al. (2011) Mol Cell Proteomics, PMID 21890473. |
| 产品资料 |
|
|