| 产品详情 |
| Edit |   |
| Antigenic Specificity | MAP1LC3A / LC3A, aa2-15 |
| Clone | polyclonal |
| Host Species | Rabbit |
| Reactive Species | fish, zebrafish, porcine, rat, mouse, guinea pig, bovine, human, monkey |
| Isotype | n/a |
| Format | affinity purified |
| Size | n/a |
| Concentration | n/a |
| Applications | IF, WB (1:100 - 1:250) |
| Reviews / Ratings | If you have used this antibody, please help fellow researchers by submitting reviews to pAbmAbs and antYbuddY. |
| Description | MAP1LC3A / LC3A Antibody (aa2-15) LS-C188005. Recognizes an epitope within the N-Terminal (NT) region of both MAP1LC3A (Microtubule-associated proteins 1A/1B light chain 3A/LC3A) and MAP1LC3B (Microtubule-associated proteins 1A/1B light chain 3B/LC3B), ubiquitin-like proteins and members of the MAP1LC3 family, which are widely used as reliable markers for the monitoring of autophagy. LC3-I is the cytosolic form of LC3, which is converted into the active, membrane-bound form LC3-II, during the autophagy process. Tracking the level of conversion of LC3-I to LC3-II provides an indicator of autophagic activity, and levels of LC3-II in particular, correlate with the extent of autophagosome formation, due to its association with the autophagosome membrane. Recognizes both the LC3-I and LC3-II forms of MAP1LC3A and MAP1LC3B. |
| Immunogen | Synthetic peptide sequence PSDRPFKQRRSFADC from the N-Terminal region of LC3A (NP_115903.1; NP_852610.1). Percent identity by BLAST analysis: Human, Chimpanzee, Orangutan, Monkey, Galago, Marmoset, Mouse, Rat, Bovine, Pig, Opossum, Guinea pig, Salmon, Zebrafish (100%); Ferret, Dog, Cat, Lizard, Catfish, Stickleback, Medaka, Pufferfish (93%); Chicken, Pike (86%). |
| Other Names | MAP1LC3A, ATG8E, LC3, LC3A, MAP1BLC3, MAP1A/1B light chain 3 A, MAP1A/MAP1B LC3 A, MAP1A/MAP1B light chain 3 A, MAP1ALC3 |
| Gene, Accession # | MAP1LC3A, Gene ID: 84557 |
| Catalog # | LS-C188005 |
| Price | |
| Order / More Info | MAP1LC3A / LC3A, aa2-15 Antibody from LIFESPAN BIOSCIENCES INC. |
| Product Specific References | n/a |
| 产品资料 |
|
|