| 产品详情 |
| Edit |   |
| Antigenic Specificity | CD8A / CD8 Alpha |
| Clone | 53-6.7 |
| Host Species | Rat |
| Reactive Species | mouse |
| Isotype | IgG2a |
| Format | Protein G purified |
| Size | n/a |
| Concentration | n/a |
| Applications | Flo, IHC, IHC-Fr, IP |
| Reviews / Ratings | If you have used this antibody, please help fellow researchers by submitting reviews to pAbmAbs and antYbuddY. |
| Description | CD8A / CD8 Alpha Antibody (clone 53-6.7) LS-C45021. Detects mouse CD8a, the alpha chain of the CD8 antigen. CD8 is expressed on T-cells, and exists either a homodimer composed of two alpha chains, or a heterodimer composed of one alpha and one beta chain. CD8 functions as a co-receptor with the T-cell receptor and mediates efficient cell to cell interactions within the immune system. The CD8 alpha chain specifically binds to class I MHC molecules. The 53-6.7 antibody has been reported to block antigen presentation via MHC class I and inhibit T cell responses to IL-2. Has also been used for depletion of CD8a+ cells. |
| Immunogen | Mouse thymus or spleen. |
| Other Names | CD8A, CD8a molecule, CD8a antigen, OKT8 T-cell antigen, Leu2 T-lymphocyte antigen, T8 T-cell antigen, T cell co-receptor, p32, CD8, Leu2, T-cell antigen Leu2 |
| Gene, Accession # | CD8A, Gene ID: 925 |
| Catalog # | LS-C45021 |
| Price | |
| Order / More Info | CD8A / CD8 Alpha Antibody from LIFESPAN BIOSCIENCES INC. |
| Product Specific References | n/a |
| 产品资料 |
|
|