| 产品详情 |
| Edit |   |
| Antigenic Specificity | FAM111A |
| Clone | polyclonal |
| Host Species | Rabbit |
| Reactive Species | human |
| Isotype | n/a |
| Format | fluorescein (FITC) conjugate |
| Size | n/a |
| Concentration | n/a |
| Applications | ELISA |
| Reviews / Ratings | If you have used this antibody, please help fellow researchers by submitting reviews to pAbmAbs and antYbuddY. |
| Description | FAM111A Antibody (FITC) LS-C501579. Specificity: Chromatin-associated protein required for PCNA loading on replication sites. Promotes S-phase entry and DNA synthesis (PubMed:24561620). May directly function at replication forks, explaining why Simian virus 40 (SV40) interacts with FAM111A to overcome host range restriction (PubMed:23093934). |
| Immunogen | Recombinant Human Protein FAM111A protein (26-179AA) |
| Other Names | FAM111A, KIAA1895, Protein FAM111A |
| Gene, Accession # | FAM111A, Gene ID: 63901 |
| Catalog # | LS-C501579 |
| Price | |
| Order / More Info | FAM111A Antibody from LIFESPAN BIOSCIENCES INC. |
| Product Specific References | n/a |
| 产品资料 |
|
|