| 产品详情 |
| Edit |   |
| Antigenic Specificity | CACNA1A / Cav2.1, aa430-447 |
| Clone | polyclonal |
| Host Species | Rabbit |
| Reactive Species | mouse, guinea pig, sheep, bovine, rat, porcine, bat, human, monkey |
| Isotype | n/a |
| Format | immunogen affinity purified |
| Size | n/a |
| Concentration | n/a |
| Applications | WB |
| Reviews / Ratings | If you have used this antibody, please help fellow researchers by submitting reviews to pAbmAbs and antYbuddY. |
| Description | CACNA1A / Cav2.1 Antibody (aa430-447) LS-C313383. Specificity: Brain specific; mainly found in cerebellum, cerebral cortex, thalamus and hypothalamus. Expressed in the small cell lung carcinoma cell line SCC-9. No expression in heart, kidney, liver or muscle. Purkinje cells contain predominantly P- type VSCC, the Q-type being a prominent calcium current in cerebellar granule cells. |
| Immunogen | A synthetic peptide corresponding to a sequence at the N-terminus of human CACNA1A(430-447aa KTDLLNPEEAEDQLADIA), identical to the related mouse and rat sequences. |
| Other Names | CACNA1A, Alpha 1a, Brain calcium channel I, APCA, CAV2.1, CACN3, CACNL1A4, BI isoform, CACH4, Ccha1a, FHM, MHP, SCA6, BI, Brain calcium channel 1, EA2, MHP1 |
| Gene, Accession # | CACNA1A, Gene ID: 773 |
| Catalog # | LS-C313383 |
| Price | |
| Order / More Info | CACNA1A / Cav2.1, aa430-447 Antibody from LIFESPAN BIOSCIENCES INC. |
| Product Specific References | n/a |
| 产品资料 |
|
|