| 产品详情 |
| Edit |   |
| Antigenic Specificity | CD79A / CD79 Alpha |
| Clone | polyclonal |
| Host Species | Rabbit |
| Reactive Species | human |
| Isotype | n/a |
| Format | biotin conjugate |
| Size | n/a |
| Concentration | n/a |
| Applications | ELISA |
| Reviews / Ratings | If you have used this antibody, please help fellow researchers by submitting reviews to pAbmAbs and antYbuddY. |
| Description | CD79A / CD79 Alpha Antibody (Biotin) LS-C498564. Specificity: Required in cooperation with CD79B for initiation of the signal transduction cascade activated by binding of antigen to the B-cell antigen receptor complex (BCR) which leads to internalization of the complex, trafficking to late endosomes and antigen presentation. Also required for BCR surface expression and for efficient differentiation of pro- and pre-B-cells. Stimulates SYK autophosphorylation and activation. Binds to BLNK, bringing BLNK into proximity with SYK and allowing SYK to phosphorylate BLNK. Also interacts with and increases activity of some Src-family tyrosine kinases. Represses BCR signaling during development of immature B-cells. |
| Immunogen | Recombinant Human B-cell antigen receptor complex-associated protein alpha chain protein (70-142AA) |
| Other Names | CD79A, CD79a antigen, Ig-alpha, MB-1, MB-1 membrane glycoprotein, Surface IgM-associated protein, MB1 |
| Gene, Accession # | CD79A, Gene ID: 973 |
| Catalog # | LS-C498564 |
| Price | |
| Order / More Info | CD79A / CD79 Alpha Antibody from LIFESPAN BIOSCIENCES INC. |
| Product Specific References | n/a |
| 产品资料 |
|
|